A mai napra egy viszonylag fiatal gyártó két termékét választottuk blogunk témájaként. A Munipals nálunk kevésbé ismert gyártó, hiszen termékeit elsősorban az Egyesült Államok területén lehet beszerezni.
A mára kisvárosi legendává érett történet szerint Stephen Fay favasutakat kedvelő kisfia egy nap a következő kérdést tette fel apjának: Apa, miért nem lehet New York-i metró kocsikat venni a pályámhoz? És ha grafikus vagy, te miért nem tudsz nekem ilyet csinálni?
Ez a kérdés indította be Fay fantáziáját, aki nyomban hozzá is fogott a lehetséges beszállítók fekutatásához és az első grafikai tervek elkészítéséhez. A New York közlekedését felügyelő Metropolitan Transit Authority pedig látott annyi fantáziát az ötletben, hogy a jóváhagyáson túl a szuvenírnek sem utolsó szerelvények forgalmazásából is kivette a részét.
Orion VII és Nova RTS-06
Miközben a metró kocsik a tradicionális két zsámolyos, mágnesekkel összecsatolható kiépítést követi, addig a mai cikk témáját adó két autóbusz önálló darab, nem lehet őket sorba kötni. Mindazonáltal a nyomtáv megegyezik a nálunk megszokott méretekkel, így a buszok a Brio, Eichhorn és Ikea pályákkal egyaránt kompatibilisek.
A hollywoodi filmek térnyerésének köszönhetően mindkét busz ismerős lehet szegről-végről, hiszen számtalan filmben játszottak kisebb-nagyobb jelentőségű szerepet. Talán a legemlékezetesebb a Bruce Willis főszereplésével forgatott 16 utca című mozi volt, melynek kulcsjelenetei épp egy Nova RTS-06-on játszódnak.
A buszok a kerekektől és tengelyektől eltekintve fából készülnek, ami szintén tradicionálisnak mondható ebben a műfajban. A járművek kivitelezése azonban bőven meghaladja az egyszerű gyermekjátékok szintjét – nem is csoda, hogy a turisták is előszeretettel vásárolják őket emlékül.
Érdekes grafikai megoldást alkalmazott Stephen Fay az Orion busz vezetőoldali szélvédőjének kialakításakor, ez ugyanis enyhe szögben meg van döntve, és besüllyed a homlokfal síkjához képest. Mivel ezt a fahasáb kialakításakor igen problémás volna megoldani, a döntött ablakot ötletes grafikai megoldásokkal szemléltette a dizájner.
Összességében
Mindkét busz kedves játék, és jó példája annak, hogy igényes kivitelezéssel a klasszikus játékok bőven túl tudnak mutatni alapvető funkciójukon. Ha olyan szerencsénk adódik, hogy Manhattanbe visz az utunk, a járműveket nagyjából 13 dolláros áron tudjuk beszerezni. Amerikai mércével számolva ez viszonylag korrektnek nevezhető. A mérleg egyik oldalán az áll, hogy zöldhasúinkért csupán egy festett fahasábot kapunk további funkciók nélkül; a másik oldalt azonban kiegyensúlyozza a kidolgozás és a járművek élethű megjelenése.
Címkék: Brio, favasút, Munipals, NYC